مناسبت ها
اوقات شرعی
اوقات شرعی به افق تهران
اذان صبح: 04:24:22
طلوع آفتاب: 06:04:48
اذان ظهر: 13:10:52
غروب آفتاب: 20:16:57
اذان مغرب: 20:37:17
نیمه شب: 00:20:40
حدیث روز
  • امام رضا علیه السلام
  • مَن رَضى عن الله تعالى بالقَلیل مِن الرّزق رضَى الله منه بالقَلیل مِنَ العَمل ؛
  •  
  • بحـارالانـوار، ج 78، ص 357
Print

روایتی از سفره افطار

پانزدهمین روز از ماه خدا، قرار است سفره ی افطار عمومی مؤسسه انصارالحسین(علیه السّلام) به نام نامی امام حسن مجتبی پهن شود. ساعت حوالی 14:30 را نشان می دهد که وارد آشپزخانه می شوم. بوی غذا و آن چه تدارک دیده شده، آن قدر خوب است که هوش را از سرت می رباید و در این روز نسبتاً گرم که تو را به تابستان می رساند، حالی عجیب پیدا می کنم. پرسنل آشپزخانه شله زرد را کشیده و آن ها را درون سینی می گذارند تا به وقتش، به حسینّیه برده شود. 

 
پانزدهمین روز از ماه خدا، قرار است سفره ی افطار عمومی مؤسسه انصارالحسین(علیه السّلام) به نام نامی امام حسن مجتبی پهن شود. ساعت حوالی 14:30 را نشان می دهد که وارد آشپزخانه می شوم. بوی غذا و آن چه تدارک دیده شده، آن قدر خوب است که هوش را از سرت می رباید و در این روز نسبتاً گرم که تو را به تابستان می رساند، حالی عجیب پیدا می کنم. پرسنل آشپزخانه شله زرد را کشیده و آن ها را درون سینی می گذارند تا به وقتش، به حسینّیه برده شود. 
 

 
عوامل آشپزخانه، معمولاً از دیده ها پنهان هستند. چون یا در پایین ترین و یا بالاترین نقطه از جایی که ما قدم می گذاریم هستند. از صبح باید کار خود را شروع کنند و تا پاسی از شب هم ادامه دارد. این ها هم عاشق اهل بیت هستند. وقتی نام بانی مراسم این شب، امام مجتبی(علیه السّلام) باشد، سر از پا نمی شناسند که همین طور هم بود. عاشقانه کار می کردند و در گرمای روزهای پایانی بهار، همه ی تلاش خود را خرج می کردند تا غذایی که قرار است پخته شود، آبرومندانه و درجه یک باشد. 
 

 
کسی که دل به اهل بیت می سپارد، برایش فرقی نمی کند که هوا گرم باشد یا سرد. روزی که قرار است کار کند، از روزهای ماه رمضان است یا شعبان؟! او دل داده و دل سپرده و تنها دل به مهر آنان خوش کرده است. باکی ندارد که آشپز باشد یا کفش جفت کن یا... او، دل به معشوق سپرده است. 
 
 
 
حالا دیگر ساعت از 15 گذشته و وقت برنج دم کردن است. چه لطیف است حسّ آن شالیکاری که این ها را دانه دانه با عشق علی و اولاد علی کاشته، درو کرده و حالا دست به دست چرخیده و به مؤسسه انصارالحسین رسیده و... نه برای یک مراسم عروسی که برای مراسم افطاری عمومی میلاد امام مجتبی(علیه السّلام) از بین چندین و چند تُن جدا شده و این افتخار نصیب شان شده تا بتوانند به کام دوستداران اهل بیت(علیهم السّلام) برسند. 
 
 
 
زرشک پلو با مرغ، همراه با مخلّفاتی چون: سبزی خوردن، شله زرد، نان و پنیر و گردو، نوشابه، آب معدنی و چای تازه دم، منوی درنظر گرفته شده برای این شب است! مرغ ها آماده و سرحال و خوشمزه، با نظم و ترتیب یک جا نشسته بودند و آماده ی کشیدن و رسیدن به دست روزه داران بودند. 
 
 
 
ساعت دینگ دینگ می کند و خود را به سرعت به 18 می رساند. کولرها، آن قدر فضا را خنک کرده اند که وقتی پاهایت را روی فرش های حسینیه می گذاری، جگرت هم خنک می شود. کم کم سفره ها و بسته های اولیّه ی سفره ی افطار از آشپزخانه به حسینیّه می آید و کم کم همه ی آنان که هوای خدمت دارند، سر می رسند. 
 
 
 
سفره ها سرتاسر حسینیه پهن می شوند و ترکیب رنگ زیبایی را به وجود می آورند. خیلی از دوستان، آشنایان و آنان که مدال خادم افتخاری را به سینه زده اند، از راه می رسند و دست به دست هم می دهند تا هرچه زیباتر و بهتر، همه چیز در جای خود قرار بگیرد. 
 

 
مرد دوست داشتنی موسسه انصارالحسین(علیه السلام) حاج آقا مهدی حشمت پسند است که مدیریت برنامه های حسینیه انصارالحسین را به عهده دارد. او با آن که سالیانی است مشغول خادمی است، اما همچنان پر انرژی است و کار چند نفر را هم زمان انجام می دهد. به قول بچه های مؤسسه، آچار فرانسه است. او نیز، همراه جوانان، مشغول چیدمان سفره است. 
 

 
عشق که سنّ و سال نمی شناسد! عشق که سر از کار کسی در نمی آورد. عشق که عقل سرش نمی شود! با دیدن تصویر این کودک، یاد این بیت افتادم که همیشه روضه خوان می خواند: من ازکودکی عاشقت بوده ام... قبولم نما گرچه آلوده ام... و لذّت می برم از این که کوکان را در این قامت برای خدمت به مجالس اهل بیت می بینم و خاطرات کودکی برایم تداعی می شود. 
 
 
 
نُه سفره در سالن حسینیه از ابتدا تا انتها پهن شده اند که همه چیز را زیباتر کرده است. روی سن تعدای دسته گل طبیعی چیده اند تا گوش عالم را پُر کنیم و صدا بزنیم: «آی مردم عالم! تولد امام حسین جان ماست»! به نام و یادش، در حدّ توان مان سفره گسترده ایم و با تمام توان و هرچه داریم، برایش سنگ تمام می گذاریم! اگر در مدینه و سر مزارش، شمع و چراغانی نیست، ما نام و یادش را زنده نگه می داریم و این چنین، ارادت خود را نثارش می کنیم. 
 

 
ساعت به 20:30 دقیقه رسیده است که دیگر درهای حسینیه کاملاً باز شده و سفره ها یکی یکی پُر می شوند. حالا همه ی خدمه، دست به دست هم می دهند تا مراسم افطاری باشکوه هرچه تمام تر برگزار شود و کسی ناراحت و یا خدای نکرده دل شکسته، از موسسه بیرون نرود. همه ی عوامل می دانند که مهمانان سفره ی امام مجتبی، عزیز هستند و با احترام هرچه تمام تر این کار انجام می شود. 
 

 
پرسنل آشپزخانه به همراه چند نیروی کمکی دیگر، مشغول کشیدن غذا بودند تا در بهترین زمان، غذای گرم و لذیذ دست روزه داران برسد. حدود 3000پرس غذای گرم و بسته ی افطار برای بانوان و آقایان تدارک دیده شده بود که همه شان تقدیم شد و خاطره ی بی نظیر نوکری را برای انصارالحسینی ها رقم زد. 
 

 
با پخش اذان، روزه داران بسم الله گفته و شروع به میل کردن افطار می کنند. شلوغی وصف ناپذیری حکم فرماست که گمان کنم نظیر آن را تنها در صبح های ماه محرم و منبر سیدحسین هاشمی نژاد در این مؤسسه دیده ام. چه قدر دل نشین است تماشای این سفره و خوردن غذایی که در شام میلاد امام حسن(علیه السلام) است. 
 

 
غذا در بسته های یک بار مصرف تدارک دیده شده و آماده ی انتقال به حسینیه است تا بتوانند بعد از نوش جان کردن چای و سوپ، زرشک پلو با مرغ شان را نیز میل کنند و آنان که میل ندارند، جهت تبرک با خود به منزل ببرند. 
 

 
حالا دیگر سفره ها جمع شده، همه غذا را نوش جان کرده اند. آنان که می خواستند رفته اند و آنان که تمایل داشتند، نشسته اند تا مراسم هرشب ماه مبارک رمضان شروع شود. تلاوت و جزءخوانی قرآن کریم از حوالی ساعت 21:30 آغاز می شود. بعد هم سخنرانی است که هرشب تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه دارد. حسینیه مؤسسه، میزبان نوجوانان و جوانانی است که برای تلاوت قرآن خود را به این جا می رسانند. و این، رسم چندین و چند ساله است که مؤسسه انصارالحسین(علیه السلام) برای سنین مختلف، کرسی قرآن دارد. 
 

 
کودکانی که حالا نوجوان شده اند را می بینم که از دیرباز تا همین حالا، از مستمعین پر و پا قرص مؤسسه بوده اند و اکنون برای خود مردی شده اند. از آن ها که سوال می کنم، می گویند: ما از قدیم برای کلاس های قرآن استاد سیف می آمدیم و هنوز هم می آییم. و هرچه داریم از قرآن، به برکت حضور در این کلاس هاست! نمی دانم! شاید همین آقا نیز از همان نوجوانان و جوانانی بوده که به مؤسسه می آمده و اکنون، سن و سالی گذرانده و مشغول تلاوت آیات کتاب خداست. 
 

 
در طبقه ی چهارم مؤسسه انصارالحسین(علیه السّلام) بزم و محفل قرآن دیگری برپاست. فکرش را بکنید 30شب و هرشب به مدت 2-3 ساعت کلاس های قرآنی برپا باشد! کار سختی است که تنها عشق به قرآن و اهل بیت می تواند مربیان را به این جا بکشاند تا شاگردان خود را با کلام خدا و اهل بیت آشنا کند. این جا، بخش کودکان است که با زبان لطیف کودکانه، به آن ها آموزش قرآن داده می شود. قطعاً بچه ها در فضای بچه گانه بهتر و بیشتر می آموزند! این هم به نوبه ی خود یک شوخی کودکانه در کلاس قرآن است!  
 

 
کمی آن طرف تر در همین طبقه ی چهارم، 4-5 کلاس قرآن دیگر در دوره ها و سطح های مختلف برای دختران نوجوان و جوان برقرار است که هر شب تشکیل می شود. از ویژگی های بارز این کلاس، نظم، انتخاب استاد مبتکر و خلّاق و بحث های پیوسته ای است که هرشب پیگری می شود. جالب است بدانید که: این کلاس ها رایگان است و هیچ گونه هزینه ای برای تشکیل آن در 30شب گرفته نمی شود. 
 

 
در طبقه ی پنجم اما، محفل  قرآنی برای پسرها برقرار است. که  در کنار کودکان و نونهالان، نوجوانانی قرار می گیرند تا از آن چه آموخته اند، به آن ها یاد دهند و مدیریت کلاس ها به عهده ی خود بچه هاست. البته که چند نفر از بزرگترها هم مدیریت کلی جلسه را به عهده دارند و همه چیز را رصد می کنند. جالب این جاست که پدر-مادرها با خیال راحت کودکان خود را به این جا می آورند و نوجوانان نیز، با انرژی هرچه تمام تر، سعی می کنند تا کلام خدا را به کودکان بیاموزند. 
 

 
هرشب، در کنار کلام خدا و پس از خواندن قرآن، مستمعین پای منبر و کلام اهل بیت می نشینند. همه می دانند که شیعه، کلام خدا و اهل بیت را در کنار هم و با هم مرور می کند. پس از جزءخوانی، حجت الاسلام شیخ محمّدعسگرپور منبر رفته و مردم را از فیض سخنرانی بهره مند می کند. بیان فضیلت های اخلاقی، بیان احادیث از اهل بیت برگوار رسول خدا و پند و استغفار، از جمله برنامه های هرشب سخنرانی در مؤسسه انصارالحسین(علیه السّلام) است. 
این برنامه، هرشب از حوالی ساعت 21 از ابتدا تا پایان ماه مبارک رمضان برقرار است. منتظر تشریف فرمایی شما همراه با خانواده ی عزیزتان هستیم.
 
پنجشنبه 3 تير 1395
بازدیدها 4440
دیدگاه ها 0
امتیاز 2.6 از 5
شناسنامه خبر:
کد مطلب: 343


ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران: